מחשבות על הרכב החשמלי- דילמות וסיכויים- מכונית חשמלית מסוג ליצ'י- לנסיעות בתוך העיר

אז מי, את – גברת המכונית החשמלית? רבים מאתנו שמעו על הקסם העתידני שנקרא- הרכב החשמלי. מהו? האם הוא כבר קיים? כיצד הוא מונע, נוסע ומתקיים אם אין לו צורך כלל בדלק?

ובכן, צריך לשים את היד על הלב ולהודות ביושר- אחת מהמעסות הכלכליות ביותר על יחידים ועל משפחות בעידן המודרני היא אחזקתו של כלי הרכב המשפחתי או המסחרי. מלבד ההוצאה הראשונית ( הלא פשוטה ) של קניית הרכב- גם התחזוקה השוטפת הכוללת, כידוע לכול, טיפולים שוטפים, תיקונים וכמובן. איך לא? תדלוק. תדלוק. תדלוק. במדינות רבות בעולם מחירו של הדלק עולה באופן משמעותי מפעם לפעם, באופן כזה- שמחיר הבנזין- משפיע ישירות על הוצאות של משפחה ממוצעות ועל מצבה הכלכלי בסופו של דבר.

מדוע מחירי הדלק כל כך משתנים? במי תלויות ההעלאות של מחירי הנפט- הבנזין- הדלק? אז כך, בעולם ישנן מספר לא רב של מדינות שכאילו הרוויחו בפיס. מדוע? בשטחן נמצאו שדות נפט פוריים, ובכך הן נעשו למעשה יצרניות ויצאניות הנפט הבלעדיות בעולם. אין טעם לתאר באריכות את העושר העצום שמתחולל במדינות אלה. לעומת זאת, בשאר המדינות- עול המחיר הגבוה של חבית נפט או במילים פשוטות- מחיר תדלוק של רכב- הופך להיות בלתי סביר ובלתי נסבל. לפיכך, במדינות אלו- לא פלא- קמים מדי פעם מדענים ושאר יוזמי חדשנות שמנסים בכל כוחם למצוא חלופה יעילה, הוגנת וזולה לתדלוק באמצעות נפט. נכון להיום- החלופה המרכזית שעולה כראויה וכהגיונית היא המכונית החשמלית.

אז מדוע אין התקדמות משמעותית? מי עלול להיפגע מפיתוח זה, ולכן מנסה לטרפדו פעם אחר פעם?

אין ספק, כי הנפגעים העיקריים מכל התפתחות של הרכב החשמלי- הן מדינות הנפט המתעשרות, כאמור, ממכירתו באופן חסר תקדים. כל התפתחות בהפעלתו של הרכב החשמלי תהווה למעשה תחרות מאיימת בפועל על קניית הדלק כחומר גלם להתנעת התעשייה בכלל וכלי הרכב בפרט. ולכן, מדינות אלו- באמצעות קשרי חוץ של מדיניות, פוליטיקה ויחסי כלכלה- מנסות למנוע ולפחות לצמצם כל התקדמות ממשית בפיתוחו של הרכב החשמלי.

בשל עיכוב זה- הרכב החשמלי שקיים היום לא חף מחסרונות- נסיעתו לרוב איטית באופן יחסי, הוא תלוי בטעינה חשמלית, ולכן מוגבל לנסיעה בין טעינה לטעינה.

אבל ככלי תחבורה לדרכים עירוניות- בנסיעה איטית ובמקומות הומי אדם ובעלי תשתית של שקעי הטענה רבים- הרכב החשמלי מהווה לא רק חלופה נוחה. אלא חלופה מעולה- ליצ'י- רכב חשמלי – מעולה לנסיעה עירונית.

אודות המחבר