נסיעה ברכב חשמלי- התנעה ( כמעט) בחינם- האמנם? רכב חשמלי- ליצ'י

זיהום אוויר, תחלואה ומוות- כך כדאי להמשיך את החיים? לפי נתונים של מחקרים רבים, אלפי בני אדם רק בישראל מתים בכל שנה באופן ישיר או עקיף מזיהום אוויר חמור שנגרם בעיקר על ידי מפעלי תעשייה וכמובן- על ידי פליטה של חומרים בעלי רעילות עצומה מכלי הרכב.

אין ספק, כי כולם מסכימים שכלי הרכב הנפוצים כיום- אלו המותנעים האמצעות דלק- נפט פוגעים קשות באיכות הסביבה ונחשבים אחד המשפיעים הבעייתיים ביותר על זיהום הטבע- הצמחים, בעלי החיים וכמובן- תחלואה בלתי נסבלת לבני האדם. הפליטה הבלתי נמנעת הזאת של חומרי הבערה נגרמת משום שהרכיב המרכזי בהתנעת הרכב הקלאסי מתבסס על חומר כימי מסוכן- נפט, ועל כן תוצאות הלוואי הבסיסית- היא זיהום שפוגע במיוחד באזרחים עד כדי תחלואה קשה במיוחד ואף, כאמור, מקרי מוות של עשרות אלפים.

לאור הבנה זו היה ברור גם ליצרניות הרכב וגם לגורמים המהווים אכיפת חוק ושלטון, כי יש חובה מוסרית ותודעתית בעתיד הלא רחוק למצוא חלופה יעילה. כך, תהיה זו בחירה מושכלת וטבעית- רכב חשמלי שיתבסס על התנעה חשמלית בנקודות חשמל.

מכונית חשמלית- האם מדובר בדמיון או בפנטזיה עתידנית? התשובה היא ממש לא. הרעיון של פיתוח המכונית החשמלית החל לקרום עור וגידים כבר לפני מספר שנים, ובמיוחד החל להתבשל באמצעות צוותי חשיבה רב תחומיים. עם הזמן חודש וגבר הפיתוח הטכנולוגי והעיצובי עד כדי שהגיע הזמן שמכוניות חשמליות יוכלו להוות תחליף נוח, ראוי, כלכלי ופרקטי לרכב הקלאסי המסורתי. ובמיוחד במרחבים האורבניים.

הפיתוח שמהווה, ללא ספק, את השלב המהותי בביסוס תכנונה של מכונית חשמלית הוא ייצור סוללה מרכזית ומשמעותית שתוכל להיטען לפרק זמן ארוך יותר ובאופן חזק ומתקדם. פיתוח זה מהווה את השלב הקריטי ביותר של כינונו של הרכב החשמלי- כרגע המחיר של סוללה כזאת קצת גבוהה ( אבל, הרבה, הרבה יותר זולה מתדלוק רגיל של דלק ברכבים הקלאסיים…). ההנחה היא כי ככל שהמכונית החשמלית תתפשט ותהיה מוכרת לציבור הרחב- כך יוגבר קצב המכירות שלה- ובהתאם על פי הביקוש וקצב הייצור המזורז יחולו שיפורים גם בתחום האלקטרוניקה והטכנולוגיה ובוודאי בתחום המחיר. כמו כן, ברור שעם הביקוש וקצב המכירות שיעלה- יוקמו גם תחנות תעינה – שיהוו מעין "תחנות דלק" רק בלי החסרונות של אדי הדלק המסוכנים- זיהום האוויר, המחיר המתנדנד בהתאם למחירה של חבית נפט או אולי בהתאם למצב רוחם של שליטי קרטל הנפט בעולם…

אודות המחבר